Jaká je ideální vlhkost v domě nebo bytě?
Ideální vlhkost v obytných místnostech se pohybuje zhruba mezi 40 - 60 %. Přečtěte si možné příčiny disbalance a jak těmto negativním jevům předcházet.

Jaká je ideální vlhkost vzduchu v domě/bytě ?
Různé informační zdroje nabízejí různé odpovědi, ale zodpovědně se dá říci, že ideální vlhkost v obytných prostorách je mezi 40 a 60%. Je však třeba tuto odpověď trochu rozebrat. Různé místnosti a části domu mají rozdílnou vlhkost vzduchu, která je za běžného provozu domácnosti přirozená. Je nasnadě, že průměrná vlhkost v koupelně nebo kuchyni bude vyšší, než v obývacím pokoji. Pokud pomineme konstrukční a technické závady, jsme zdrojem vlhkosti v obytných prostorách především my sami. Jde především o dýchání, pocení, kterým vlhkost sami zvyšujeme. Pokud si uvědomíme, jak často se v bytě vaří, provádí hygiena, suší prádlo atd. je nasnadě, že při špatném větrání žijeme často v příliš vlhkém prostředí. Ideální je průběžné větrání. Bohužel s novými stavebními prvky již není přirozené větrání domů a bytů samozřejmé. Především neprodyšné zateplení a používání plastových oken zabraňuje přirozené výměně vzduchu.
Vysoká vlhkost

Vysokou vlhkost v bytě poznáme buď pomocí vlhkoměru nebo podle různých ukazatelů na stavebních konstrukcích. Klasickým příznakem jsou orosená okna nebo zkondenzování vlhkosti na stropech a podlahách, především při ochlazení. Nadměrná vlhkost vzduchu působí negativně nejen na stavební prvky, ale také nepříznivě ovlivňuje zdravotní stav obyvatel. Ve vlhkých místnostech se také často objevují plísně a roztoči. S tím jsou také spojena zdravotní rizika jako časté rýmy, respirační onemocnění a zhoršené projevy alergie.
Nízká vlhkost
Obdobně jako u předchozí situace, není tento stav také ideální. Typickým projevem je pálení nosohltanu, sucho v ústech a další projevy způsobené vysycháním sliznic. Sliznice potom mají sníženou obranyschopnost.
Jak snížit vlhkost v bytě
Krátkodobé řešení (např. po vodovodních škodách, pojistných událostech):
- vyvětrání
- odvlhčovače a vysoušeče (pokud šlo o dlouhodobě nevytápěný prostor, který je potřeba vysušit a poté bude užíván, může jít o dlouhodobé řešení)
- používání digestoře a odsávání par
- stavební úpravy (podříznutí domu, oprava hydroizolace, odvětrávání)
- větrání nebo rekuperační systémy (pravidelné větrání zajišťující oběh a výměnu vzduchu)
- nesušit prádlo v obytných místnostech
- systém odsávání par v koupelně a kuchyni
- elektrofyzikální nebo chemické postupy
Jak zvýšit vlhkost v bytě
- zvlhčovače
- rostliny v místnostech
- větrání nebo rekuperační systémy (pravidelné větrání zajišťující oběh a výměnu vzduchu)
- netopit často v krbu